fbpx

Amazon FBA magazynowanie towaru, VAT, Koszty

Na temat tego jak działa Amazon i modelach sprzedaży FBA i FBM pisałem u artykule który możesz przeczytać tutaj. Jeśli jeszcze się z nim nie zapoznałeś zapraszam do lektury, abyś poznał podstawy działania Amazona.

W tym artykule znajdziesz informacje bardziej szczegółowe, które musisz poznać zaczynając sprzedawać na Amazonie.

Magazynowanie towaru przez Amazon, magazyny i VAT

Amazon w Europie posiada magazyny w Niemczech, Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech.

Aby korzystać z modelu FBA musisz przesłać swoje towary do magazynu Amazona. Zależnie od tego w jakim kraju chcesz sprzedawać może być to inny magazyn.

Gdy sprzedajesz swoje produtky w Wielkiej Brytanii wystarczy, że będziesz magazynować swój towar tylko w Wielkiej Brytanii.

Jeśli chcesz sprzedawać w Niemczech, możesz magazynować towar tylko na terenie Niemiec lub w magazynach na terenie Niemiec, Polski i Czech.

Za wybranie opcji magazynowania towaru tylko na terenie Niemiec, Amazon obciąży Cię dodatkową opłatą, na ten moment jest to 0,5 Euro za sztukę.

Domyślnie dla sprzedawców na amazon.de ich towar jest przechowywany w 3 magazynach: Niemczech, Polsce i Czechach. Amazon sam robi tak zwane przesunięcia towaru między tymi magazynami i rozdziela je tak, aby wysyłka do klienta była jak najszybsza.

Z czym wiąże się magazynowanie towaru poza Polską

Jeśli magazynujesz swój towar poza granicami Polski i stamtąd dokonujesz wysyłki do klienta, jesteś zobowiązaniowy w kraju magazynowania opłacić podatek VAT. W związku z tym, sprzedając w modelu FBA i magazynując towar na terytorium Niemiec, musisz się zarejestrować do VATu w Niemczech.

Jeśli podejmiesz decyzję, że będziesz magazynować towar na terenie Niemiec to powinieneś tą opcje zaznaczyć w Seller Central. Wtedy do każdej magazynowej sztuki będziesz mieć doliczoną opłatę, tak jak pisałem wcześniej.

Jeśli natomiast podejmiesz decyzję, że chcesz magazynować towar w Niemczech, Polsce i Czechach, to musisz się zarejestrować do VATu w tych krajach. Wtedy już nie zostanie Ci naliczona opłata za magazynowanie towaru tylko w magazynach na terenie Niemiec.

Tak więc, musisz podjąć decyzję co jest dla Ciebie bardziej opłacalne, czy dopłacenie za magazynowanie w Niemczech czy rozliczanie VATu w 3 krajach.

O sprawach związanych z VATem w innych krajach dowiesz się więcej z tego artykułu.

Czy magazynując w Wielkiej Brytanii mogę sprzedawać i wysyłać towar na całą Europę

Tak. Jeśli magazynujesz swój towar tylko w jednym kraju, dajmy na to w Anglii, to możesz również udostępnić swój listing na rynek niemiecki amazon.de i sprzedawać do klientów z Niemiec. Amazon będzie Twoje towary wysyłać z magazynu z Anglii. Wiąże się to jednak z większym kosztem jakim będziesz obciążony przez Amazona, gdyż wysyłka Twojego towaru będzie droższa.

Niewątpliwie jest to dobra opcja, aby sprawdzić inne rynki, czy warto jest wejść na nie z naszym towarem, bez ponoszenia kosztów i obsługi rejestracji do VAT w danym kraju.

Analogicznie sytuacja wygląda jeśli magazynujesz towar w Niemczech i chcesz sprzedawać w Wielkiej Brytanii.

Ile kosztuje magazynowanie Amazon FBA

Amazon za magazynowanie towaru nalicza miesięczne opłaty.

W Niemczech, Francji, Hiszpanii i Włoszech są to:

 • 26 Euro za m^3 w okresie od stycznia do września
 • 36 Euro za m^3 od października do grudnia.

W Wielkiej Brytanii Amazon oblicza powierzchnie miarą stóp sześciennych. W metrze sześciennym jest 35,32 stóp sześciennych.

 • £0.65 za stopę sześcienną od stycznia do września, czyli £ 22,958 za m^3
 • £0.91 za stopę sześcienną od października do grudnia, czyli £ 32,14 za m^3.

Ponadto Amazon dwa razy w roku robi sprawdzenie magazynów, w lutym i sierpniu. Do produktów które na dzień rewizji są na magazynie Amazona dłużej niż 6 miesięcy naliczana jest dodatkowa opłata 500 Euro/ 441.25 GBP za m^3. Jeśli natomiast towar leży na magazynie Amazona dłużej niż 12 miesięcy to naliczana jest opłata 1000 Euro/882.50 GBP za m^3. Dlatego warto zadbać, aby nasz towar nie zalegał na magazynie.

Amazon lubi jeśli towar się sprzedaje i mało czasu spędza na ich magazynach. Amazon zarabia na sprzedaży towarów, a nie na ich magazynowaniu, stąd takimi opłatami wymusza na sprzedających albo sprzedaż towarów, albo wycofanie ich z magazynów Amazona.

Mam nadzieję, że objaśniłem dokładnie czym różnią się poszczególne model magazynowania oferowane przez Amazon. Jeśli masz pytania pisz w komentarzach, chętnie na nie odpowiem.

Zapraszam również do zapoznania się z innym wpisem na temat dostępnych modeli magazynowanie w Amazon FBA, obowiązkiem VAT oraz AN-EUROPEAN FBA: kliknij i przejdź do wpisu

Więcej informacji znajdziesz również na mojej grupie Facebookowej  https://mechanizmbiznesu.pl/grupa

Co sprzedawać w Internecie?

Lista 7 Gorących kategorii produktów do sprzedaży w Internecie

Bezpłatny Trening na żywo

Jak rozkręcić Handel w Internecie?

Odbierz Bezpłatny Trening

Jak rozkręcić Handel w Internecie?

2 thoughts on “Amazon FBA magazynowanie towaru, VAT, Koszty”

 1. Jak mam na amazonie 400 pudelek drewnianych jednego rodzaju, sprzedalem przez rok np 300 pudelek ale 100 zostalo dalej na magazynie, to musze zaplacic to 1000 euro amazonowi ?

  1. Koszty magazynowania zależą od tego jak długo towar jest na magazynie Amazona oraz ile miejsca zajmuje.
   Płynność i wielkość sprzedaży to jeden z aspektów jakie trzeba wziąć pod uwagę jeśli rozpoczyna się sprzedaż na Amazon.
   Na postawie tych danych nie można określić jakie Pan poniesie koszty magazynowania, te dane nie są wystarczające.

   Zapraszam na konsultację, to będę w stanie dokładne przeanalizować Pana sytuację i ustalić plan działania.
   Co jak Pan sam widzi zaoszczędzi sporo pieniędzy jeśli działa się wiedzy i doświadczenia.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZACZEKAJ!

Zapisz się na szkolenie online na którym Piotr pokaże Ci jak zbudować Biznes na Amazonie

Zapisz się na szkolenie i nie przegap szansy na poznanie strategii na Stworzenie Międzynarodowego Biznesu Online.

Twoje dane są bezpieczne. Nigdy nie będziemy udostępniać, wypożyczać ani sprzedawać Twoich danych.