Jeśli nie sprzedajesz swojego produktu na Amazon tzw. Private Label, tylko produkt, który także inni sprzedawcy mają w swojej ofercie, to musisz się liczyć z tym, że pod jeden listing będzie podpiętych kilku innych sprzedających oprócz Ciebie i będziecie konkurować o wygranie tzw. Buy Box.
Bardziej technicznie mówiąc, Buy Box pojawia się wtedy, gdy produkt który jest oferowany na Amazonie i jest sprzedawany pod tym samym kodem kreskowym, oferuje kilku sprzedających. .
Sprzedając swoje produkty pod tzw. Private Label, również nie możesz być na 100% pewien, że nie stracisz Buy Boxa.
Aby kupić u innego sprzedawcy niż od tego który wygrał Buy Boxa, trzeba wybrać opcje którą zaznaczyłem niebieską ramką. W praktyce jednak bardzo rzadko ludzie wybierają innego sprzedawcę, gdyż oferta która jest w Buy Boxie jest najlepszą spośród wszystkich dostępnych dla danego produktu.
Jak wygrywać Buy Boxa? Amazon oferuje kilka przydatnych porad
- Utrzymuj konkurencyjne ceny – Cena nie jest jedynym czynnikiem, na który Amazon patrzy przy wyborze sprzedawców, którzy walczą o Buy Boxa, ale z pewnością pomaga.
- Upewnij się, że Twój towar jest zawsze dostępny – Zawsze przechowuj najpopularniejsze produkty w magazynie. Jeśli twoje listingi są wymienione jako tymczasowo niedostępne, jesteś out of stock, nie będziesz brany pod uwagę przy walce o Buy Boxa.
- Aktualizuj informacje o swoich zapasach – upewnij się, że klienci mają odpowiednie informacje o dostępności Twojego produktu. Jeśli Twoje produkty są przypadkowo wymienione jako dostępne w magazynie, gdy w rzeczywistości są niedostępne, może to prowadzić do negatywnych opinii klientów i mniejszego prawdopodobieństwa, że Amazon wybierze Cię do Buy Boxa.
- Oferuj wiele opcji wysyłki – Posiadanie wielu opcji wysyłki sprawia, że Twoje produkty są bardziej atrakcyjne dla klienta. Opcje wysyłki można ustawić w sekcji „Ustawienia wysyłki” w panelu sprzedawcy Amazona ( Amazon Seller Central).
- Dobra obsługa klienta i informacje zwrotne – takie rzeczy, jak stopa defektów zamówień, wskaźniki wydajności, wrażenia z dostawy oraz czas i doświadczenie, które spędziłeś na Amazon, będą czynnikami wpływającymi na decyzję o umieszczeniu Cię w polu Buy Box. Aby śledzić swoje wskaźniki, przejdź do sekcji „Dane klienta” w panelu sprzedawcy Amazona (Amazon Seller Central).
Oprócz tego upewnij się, że utrzymujesz swoje ceny na podobnym poziomie do konkurencji. Do automatycznej zmiany ceny możesz użyć repricera, w którym określisz cenę minimalną oraz maksymalną dla produktu oraz warunek zmiany ceny.
Dla przykładu możesz określić, że cena będzie niższa 0,1 Euro w stosunku do konkurencji. Jeśli konkurencja będzie mieć cenę 51,99 Euro to repricer ustawi cenę Twojej oferty na 51,89 Euro.
Konkurent też może korzystać z repricera, dlatego ustawiamy w nim także cenę minimalną za jaką opłaca się nam sprzedawać produkt, poniżej tej ceny repricer nie zejdzie.
Jeśli natomiast zdarzy się tak, że konkurencja wyprzeda swój towar i tylko my będziemy mieli go na stanie, to repricer automatycznie podniesie cenę do tej jaką ustawiliśmy jako cenę maksymalną.
Oznacza to, że będziesz musiał mieć na uwadze ceny konkurencji, a także poświęcić czas na śledzenie ich cen dostaw. Jeśli nowy gracz wejdzie do gry z niższą ceną za produkt, możesz zareagować, jeśli nie spowoduje to nadmiernego pogorszenia rentowności produktu.
Wygrana w polu Buy Box nie jest rzeczą ostateczną która wpływa na sprzedaż, ale jest to z pewnością jeden z głównych czynników. Warto również zadbać o opinie o dobrych sprzedawcach, mieć zawsze zapasy na magazynie i oczywiście, sprawnie realizować zamówienia jeśli działasz w modelu FBM.
Private Label a Buy Box
Sprzedając produkt pod własną marką tzw. Private Label, również nie możesz być pewien, że nie stracisz Buy Boxa.
Możesz stracić Buy Boxa jeśli inny sprzedający będzie oferować Twój produkt. Zdarzy się w sytuacji, gdy np. Amazon będzie posiadać Twój produkt i podepnie się pod Twój listing, walcząc jednocześnie o BuyBoxa z Tobą.
Kolejnym przykładem może być tzw. HIJACKER, czyli osoba która weszła w posiadanie kilku sztuk Twojego produktu i teraz sprzedaje go na Twoim listingu. Dzieje się to zazwyczaj gdy, źle przeprowadzisz lunch swojego produktu i zaoferujesz dużą zniżkę. Taki hijacker kupi wtedy kilka lub kilkanaście sztuk Twojego produktu ze zniżką i jak już skończysz lunch i podniesiesz cenę, hijacker będzie sprzedawać Twój produkt pod Twoim listingiem, jednocześnie walcząc z Tobą o Buy Boxa. Należy więc odpowiednio skonfigurować listing przy lunchu produktu, aby zapobiec takim sytuacją.
Kto na pewno nie wygra Buy Boxa
Według algorytmu Amazona który przydziela Buy Boxa, możemy być pewni, że nie wygra go sprzedający, który oferuje używany produkt. Amazon nie będzie promować takiego sprzedającego, nawet jeśli ma niższą cenę niż sprzedawcy oferujący nowy produkt.