fbpx

Co potrzebujesz żeby sprzedawać na Amazonie -Sprawy prawne

Dużo osób zastanawia się czy potrzeba mieć firmę, żeby zacząć sprzedawać na Amazonie?

Odpowiem krótko na to pytanie, TAK. Potrzebujesz mieć firmę, aby sprzedawać profesjonalnie na Amazonie. W tym artykule dowiesz się jakie sprawy prawne są potrzebne, aby sprzedawać na Amazon.

Po co jest potrzebna firma do sprzedaży na Amazonie

Firma jest Ci potrzebna do rozliczania się z podatków. Jako przedsiębiorąca handlujący towarem będziesz płacić dwa rodzaje podatków: VAT oraz podatek dochodowy (PIT lub CIT jeśli posiadasz spółkę z o. o.). Do tego jeszcze trzeba dodać opłacenie cła jeśli importujesz towar np. z Chin.

Widzisz, że posiadanie firmy jest niezbędne, aby rozliczyć się z podatków z państwem. Osoba fizyczna nie posiadająca działalności gospodarczej nie ma możliwości odprowadzenia tych podatków, dlatego potrzebna jest firma, jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG), Spółka z o.o., spółka LTD, LLC czy jeszcze inna forma działalności gospodarczej. Jaką formę wybrać i czym one się różnią między sobą opisuje w osobnym artykule.

Jakie numery będziesz potrzebować i gdzie się musisz zarejestrować

Chcąc sprzedawać na Amazonie i prowadząc firmę zarejestrowaną w Polsce, będziesz musieć na początku wyrobić sobie kilka numerów urzędowych, jeśli już te numery posiadasz to droga na Amazona przed Tobą otwarta.

 1. Numer VAT EU
 2. Numer EORI – jeśli chcesz sprowadzać towary spoza Unii Europejskiej
 3. Numer VAT DE, VAT GB, VAT CZ – zależnie od rynku na którym sprzedajesz, opisuje to niżej
 4. Rejestracja do LUCID, jeśli sprzedajesz w Niemczech

Numer VAT EU

Numer VAT EU czyli tak zwany VAT europejski, jeśli dokonujesz wymian towarów i usług z krajami na ternie Unii Europejskiej, to musisz się do takiego VATu zarejestrować.

Wystarczy udać się do Urzędu Skarbowego i złożyć deklarację VAT-R. Nadanie VATu Europejskiego trawa kilka dni. Nie jest to jakiś inny numer, tylko do Twojego numeru VAT dodawany jest symbol kraju w którym jest zarejestrowana firma, w Polsce to jest PL.

Jeśli posiadasz VAT EU, będziesz mógł odnaleźć swoje dane w bazie danych VIES link tutaj

Numer VAT EU jest Ci również potrzebny do rozliczeń z Amaznem.

Numer EORI

Jeśli chcesz sprowadzać towary z Chin, aby nimi handlować na Amazonie, będziesz potrzebować numeru EORI, aby przejść odprawę celną.

Rejestracja jest bezpłatna, a numer EORI który dostaniesz będzie się składać z liter PL, numeru NIP uzupełnionego pięcioma zerami (lub dla podmiotów posiadających 14-znakowy numer REGON, ostatnie 5 znaków numeru REGON), dla podmiotów z państw trzecich: liter PL, sekwencyjnego, unikalnego ciągu 14 cyfr ze znakiem Z na końcu.

Na nadanie numeru EORI oczekuje się zwykle do kilku dni. Wniosek o numer EORI należy złożyć na stronie: https://puesc.gov.pl/

Pod tym linkiem jest instrukcja jak poprawnie złożyć wniosek o numer EORI: https://puesc.gov.pl/eori

Jeśli posiadasz profil zaufany to całą procedurę możesz załatwić nie ruszając się z domu.

Jeśli nie będziesz sprowadzać towarów z poza Unii Europejskiej to wystarczy Ci numer VAT EU, nie musisz się rejestrować do numeru EORI.

Pod tym linkiem możesz sprawdzić numer EORI: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/eos/eori_validation.jsp?Lang=pl

Numer VAT DE, VAT GB, VAT CZ

Sprzedając poprzez model Amazon FBA, a co się z tym wiąże magazynując swój towar na terenie innego kraju niż Polska i wysłanie z magazynu zlokalizowanego poza granicami Polski należy rozliczać podatek VAT ma ternie tego kraju z którego prowadzona jest wysyłka.

Jeśli więc magazynujesz swój towar w magazynach Amazona na ternie Niemiec to musisz wyrobić sobie numer VAT DE i w Niemczech doprowadzać należny podatek VAT, Jeśli magazynujesz również w Czechach i Anglii to w tych krajach również musisz zarejestrować się do VATu.

Opcje magazynowania w modelu Amazon FBA opisałem w tym artykule: kliknij i przejdź do artykułu.

Rejestracja do LUCID

Jeśli chcesz sprzedawać na rynku niemieckim, to musisz zarejestrować się do tzw. LUCID. Jest to wymóg, który muszą spełnić sprzedający którzy wprowadzają opakowania na rynek niemiecki.

Niemcy stają się krajem coraz bardziej ECO i dlatego wprowadzili opłatę recyklingową, którą muszą uiścić firmy, które wprowadzają opakowania na rynek. Nie zarejestrowanie się do LUCID grozi karą nawet 200 tys. Euro.

Więcej o LUCID i jak się zarejestrować opiszę w osobnym artykule.

Co sprzedawać w Internecie?

Lista 7 Gorących kategorii produktów do sprzedaży w Internecie

Bezpłatny Trening na żywo

Jak rozkręcić Handel w Internecie?

Odbierz Bezpłatny Trening

Jak rozkręcić Handel w Internecie?

60 thoughts on “Co potrzebujesz żeby sprzedawać na Amazonie -Sprawy prawne”

   1. Witam czy założenie i prowadzenie konta na Amazon jest trudne chodzi mi też o sprawy prawne ? I drugie pytanie jakiego rodzaju trzeba mieć kartę płatniczą do sprzedaży na Amazon może być debetowa ?

    1. Może być karta debetowa. Trzeba się odpowiednio przygotować do zakładania konta to wtedy wszystko łatwo, szybko i sprawnie przebiega. Napisałam na ten temat Ebooka, jest dostępny w Sklepie.

 1. Czy działalność może być nowa, czy trzeba prowadzić firmę przez jakiś czas, aby móc sprzedawać na Amazonie?
  W przypadku firmy działającej już na rynku, czy weryfikuje się jakoś jej wypłacalność, sytuację prawną i finansową?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  1. Może być nowa działalność.
   Nie trzeba mieć historii działalności, Amazon w żaden sposób tego nie weryfikuje, bo nie jest to potrzebne do sprzedaży na Amazonie.

   Amazon weryfikuje sytuację prawną firmy, trzeba przesłać potrzebne dokumenty podczas zakładania konta.
   Wypłacalność jest weryfikowana na bieżąco, jeśli Amazon nie będzie mógł pobrać pieniędzy z karty która jest podpięta pod konto SC, to zaczną się problemy.
   Jeśli natomiast nie zalega się z żadnymi opłatami dla Amazona to Amazon nie weryfikuje płynności finansowej firmy jako takiej.

    1. Czy mając towar w kilku magazynach trzeba się zarejestrować i opłacać podatek vat w każdym tym osobnym kraju np w niemczech angli i Hiszpanii według ich stawki ? jak wygląda z odliczeniem tego podatku w krajach europejskich ? chodzi mi o sprzedaż towarów na rynki europejskie a Vat

     1. Tam gdzie jest niemagazynowany towar (w jakim kraju) i skąd wysyłany do klienta musisz być zarejestrowany na VAT i tam go odprowadzać.
      Mówię o tym dokładnie w ostatnim Livie na Facebooku.

    1. Przy profesjonalnej sprzedaży nie można. Po drugie prowadzenie firmy to nic trudnego, szczególnie przy sprzedaży online.

     1. czy amazon będzie w polsce ? co to oznacza dla polskich sprzedawców sprzedających na amazonie ? czy będą mieć gorzej przy sprzedaży w Polsce ?

     2. Jedną nogą Amazon jest już w Polsce. Polacy mogą zamawiać na Amazonie niemieckim do Polski, jest również polska wersja językowa. Amazon posiada również magazynowy w Polsce. Więc Amazon w Polsce już jest. Kwestia tylko tego, czy bardziej podkreśli swoją obecność na rynku Polskim, traktując rynek polski jako osobny pełny rynek z polską domeną. Takie przymiarki już są i moim zdaniem jest to tylko kwestia czasu. Dla sprzedawców sprzedających na Amazonie oznacza o nowy rynek do sprzedaży swoich produktów. Teraz nie wszystkie towary oferowane na Amazonie niemieckim można zamówić do Polski, jeśli Amazon wejdzie do Polski to na pewno większość sprzedawców zacznie oferować wysyłkę swoich produktów do Polski.

 2. Czy mając jednoosobową działalność gospodarczą ale nie będącym płatnikiem VAT czy jest możliwość sprzedaży towarów na Amazon?
  Z góry dziękuję za informacje. Pozdrawiam

  1. Tak, można sprzedawać na Amazonie nie będą czynnym podatnikiem VAT w Polsce.
   Wystarczy rejestracja na VAT UE.

   Często jednak rejestracja na VAT w Polsce przy większej sprzedaży na Amazon jest opłacalna, ze względu na naliczany VAT z faktur od Amazona.

  1. Żeby profesjonalnie sprzedawać na Amazonie trzeba posiadać firmę.
   Może to być w Polsce Spółka z o. o. lub jednoosobowa działalność gospodarcza, lub inna forma prawna działalności gospodarczej.

 3. Witam
  Co muszę zrobić żeby mając działalność gospodarczą w Polsce sprzedawać na Amazonie amerykańskim? Chodzi o podatek amerykański. W Polsce jestem vatowcem.
  Dziekuje Karolina

 4. Jak to jest z tym VAT w Niemczech gdy sprzedaje przez FBA? W jaki sposób niemiecki us ma możliwość ściągnięcia ode mnie tej daniny gdy jestem podmiotem polskim i nie zgłosiłem się do niemieckiego VAT?

 5. Cześć,
  Mam pytanie trochę z innej beczki, czy jeśli chciałbym importować towar z Chin do Polski i sprzedawać go na Allegro, to czy posiadając JDG wystarczy mi tylko EORI i Vat Pl?
  Z góry dzięki za poświęcony czas.

 6. Witam. Chciałbym rozpocząć swoją przygodę ze sprzedażą na Amazonie w USA. Doczytałem, że niedawno odpowiedzialność za odprowadzanie tzw. „sales tax” została przeniesiona z osób sprzedających na platformie, na Amazon. Czy oznacza to, że Amazon ureguluje wszystko automatycznie i nie jest już konieczna rejestracja do sales tax w każdym ze stanów?

  Jak w związku z tym wygląda sprawa z VATem w Polsce gdy założę jednoosobowa działalność w Polsce prowadzącą sprzedaż w modelu FBA towarów sprowadzanych z Chin do magazynów Amazona w USA. Jednocześnie prowadząc w/w działalność chciałbym mieszkać na terenie Polski.

  Dzięki za poświęcony czas.

  1. Zarejestrować się musisz w stanach w których masz towar magazynowany. Amazon zajmie się poborem i rozliczeniem tego podatku.
   Sprawy VATu i eksportu do USA najlepiej powierz swojemu księgowemu, który powinien wiedzieć jak to odpowiednio zaksięgować.

 7. Cześć czy na Amazonie można robić dropshipping i jak to robić z fakturami paragonani i wysyłką ? I drugie pytanie : czy można zamienić konto na Amazonie z Basic na Pro i odwrotnie ?

  1. Na Amazonie nie działa to tak jak na Allegro, że jeden produkt ma kilka listingów. Dla jednego produktu jest jeden listing i na nim są zgrupowanie oferty/sprzedawcy. Dlatego tez na Amazonie najlepiej sprzedawać produkty pod swoja marką. Jeśli dropshipping na danym produkcie wychodzi konkurencyjnie do innych ofert to można. O sprzedaży na Amazonie i prowadzenie biznesu szczegółowo mówię w Akademii Biznesu 2.0: link tutaj

   1. Cześć chciałem się zapytać jak to jest z wysyłką towarów dla klienta na Amazonie czy wpisywać w swoim adresie wysyłki np wysyłka z Polski (jeśli tu mam produkt) czy dać inny adres , a w przypadku dropshippingu jaki adres wysyłki podawać ? A jeśli kupię od kogos towar za granicy i ten towar też trzyma za granicą to mogę podawać zawsze jeden adres wysyłki ? klienci z innych krajów źle patrzą na Polskę i wskrucie chodzi mi o to czy moge podawać inny adres niż polska. Pozdrawiam

    1. Należy podać taki adres wysyłki jaki jest faktycznie, kombinowanie na Amazonie prędzej czy później się źle kończy.
     W opisanych sytuacjach wysyłki trzeba również się zastanowić jakie będzie to rodziło konsekwencje podatkowe.
     Kwestię wysyłki objaśniam na yt link tutaj

    2. jak ująć koszty transportu na fakturze w amazonie fba dla klienta ? czy wogóle się wlicza i jaki sposób ? czy osobno na fakturze czy jako całość ?

     1. Jakie koszty transportu do klienta przy FBA?
      Za wszystkie koszty dostajesz fakturę od Amazona.

 8. Dzień dobry. Chcę założyć firme pod sprzedaż na Amerykańskim Amazon w Polsce . Czy mógł by Pan poradzić firmę która prowadzi księgowość. Jestem gotowa na konsultację.

 9. Co jest bardziej korzystne podczas sprzedaży na Amazon i zarabianiu już dużych pieniędzy jednoosobowa działalność gospodarczą czy spółka ? I drugie pytanie jak zrobić profesjonalny opis produktu i oferty na amazon lub jak i komu to można zlecić ?

  1. Formę firmy zawsze można zmienić, nie ma z tym najmniejszego problemu.
   Na początek wybierz taką jaka będzie dla Ciebie najbardziej korzystna.

   Jak robić profesjonalne listingi uczę w moim Kursie na temat Amazona,
   jest to złożony proces i bardzo ważny, gdyż taki listing ma 2 podstawowe funkcje,
   musi przekonać potencjalnego klienta do zakupu jak również dobrze pozycjonowąć/rankować listing na słowa kluczowe.
   Wić trzeba umiejętnie go napisać jak również go później optymalizować.

   Ważne też jest reklama i promocja produktu, czy to poprzez reklamy PPC czy przez ruch z zewnątrz.
   Bez tej umiejętności ciężko Ci będzie odnieść sukces na Amazonie.

 10. czy można wliczyć zakupiony towar np od chinczyka w koszty uzyskania przychodu i odliczyć vat ? czy jeśli sprzedaje na amazonie np niemieckim to muszę do ceny towaru doliczyć stawkę vat tego kraju i podobnie z innymi krajami i czy mogę potem go odliczyć ?

  1. Ta, towar z Chin jeśli masz fakturę rozliczasz przez firmę.
   Jeśli chodzi o VAT zależnie od kraju wysyłki nalicza się odpowiednią stawkę.
   Są też progi itd.
   Artykuł o tym jest na blogu, proszę poszukać.

 11. Witam!

  Czy żeby sprzedawać na Amazon konieczna jest działalność gospodarcza?
  Chcę spróbować z jednym produktem. W sumie już zacząłem zakładanie konta , wystawiłem przedmiot, sprzedał się do Anglii i co teraz?
  Bez firmy da się doprowadzić transakcję do końca. Pozdrawiam!

  1. Pojedyncze sztuki można sprzedać z kont prywatywnego,
   Do profesjonalnej sprzedaży potrzebna jest firma i konto profesjonalne.

 12. czy jeżeli mam dwie firmy i w obu ta sama osoba jest współwłaścicielem to czy dla takich frirm mogę mieć dwa oddzielne konta na amazon?

 13. Dzień dobry,

  Nie mogę nigdzie znaleźć informacji jak wystawić cn23 do faktury sprzedażowej wystawionej przez Amazon. Mam model sprzedażowy FBA / FBN. Mam włączone automatyczne fakturowanie przez Amazon i teraz przy wyjściu Wlk. Brytanii z UE, nie wiem jak rozwiązać problem wysyłki gdzie jest potrzebne odprawa celna. Mogę to robić przez swój program fakturowym , w którym mogę wygenerować odprawę celną, ale dublują mi się faktury wtedy. Niestety nie mam wiedzy czy jest możliwość wyłączenia fakturowania tylko na FBN i tylko na dany region. Uzyskałem informację taką że mogę wyłączyć auto fakturowanie, ale będzie wyłączone nie tylko dla FBN, ale również dla FBA, a tego nie chcę. Pozdrawiam.

 14. Witam. Jeżeli chce zacząć sprzedawać na Amerykanskim Amazonie FBA kupojac towar w USA i tam będę sprzedawać. Czy potrzebuje założenia firmy w Polsce?

 15. Witam, czy posiadając Vat de i Vat EU, który lepiej podać na koncie Amazon podczas zakładania nowego konta sprzedawcy ? co się bardziej opłaca? jaka jest w ogóle różnica ?

  dziękuje i pozdrawiam
  Basia

  1. W formularzu rejestracji konta jeśli masz JDG to podajesz NIP, dla spółki podajesz numer KRS.
   Podczas konfiguracji konta podaj oba numery VAT w Seller Central.

   Jeśli masz firmę w Polsce to na VAT EU będą wystawiane faktury od Amazona.
   Jeśli nie podasz VAT EU w Seller Cental to dostaniesz faktury od Amazona z 23% VAT, a jak podasz to z 0%.
   Na VAT De będziesz rozliczać sprzedaż wysyłkową z terytorium Niemiec do osób fizycznych.

 16. Witam,
  Takie pytanie bo widze rozbieznosc informacji. Chce korzystac z programu fba. Mam polska dzialalnosc, ktora chcialem zarejestrowac na Vat w niemczech. Dostalem informacje z urzedu niemieckiego ze jest to niemozliwe – musze miec gewerbe, wraz z meldunkiem – co oczywiscie mozna zrobic na biuro ksiegowosci w niemczech.
  Pytanie czy naprawde potrzebna jest niemiecka dzialalnosc i niemozna tego ominac ?

  1. Możesz rozpocząć sprzedaż FBA korzystając z magazynów w Polsce.
   Mając firmę w Polsce możesz zarejestrować się do VAT w DE.

   1. Magazyny amazona w polsce rozumiem ? 🙂
    No wlasnie tak jak napisalem urzad niemiecki niechce zarejestrowac firmy do vat w niemczech. Niewiem czy to wymysl urzednika bo na to mial ochote czy o co chodzi

    1. Tak możesz korzystać z magazynów Amazona w Polsce.
     Ne wiem jakie dokumenty złożyłeś i do jakiego urzędu, więc nie wiem co mogło być problemem.
     Przeważnie wszystko przebiega bezproblemowo.

 17. Witam,
  Chciałabym zacząć sprzedawać na Amazon – rynek amerykański merch on demand albo KPD. prowadzę działalność gospodarczą wzakresie projektowania wnętrz / nie jestem vatowcem. czy jestem zoobowiązana do sprzedaży przez firmę czy jako twórca? czy jeszcze o czymś ważnym powinnam pamiętać.
  pozdrawiam i dziękuję za czas i uwagę

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZACZEKAJ!

Zapisz się na szkolenie online na którym Piotr pokaże Ci jak zbudować Biznes na Amazonie

Zapisz się na szkolenie i nie przegap szansy na poznanie strategii na Stworzenie Międzynarodowego Biznesu Online.

Twoje dane są bezpieczne. Nigdy nie będziemy udostępniać, wypożyczać ani sprzedawać Twoich danych.