Co potrzebujesz żeby sprzedawać na Amazonie -Sprawy prawne

Dużo osób zastanawia się czy potrzeba mieć firmę, żeby zacząć sprzedawać na Amazonie?

Odpowiem krótko na to pytanie, TAK. Potrzebujesz mieć firmę, aby sprzedawać profesjonalnie na Amazonie. W tym artykule dowiesz się jakie sprawy prawne są potrzebne, aby sprzedawać na Amazon.

Po co jest potrzebna firma do sprzedaży na Amazonie

Firma jest Ci potrzebna do rozliczania się z podatków. Jako przedsiębiorąca handlujący towarem będziesz płacić dwa rodzaje podatków: VAT oraz podatek dochodowy (PIT lub CIT jeśli posiadasz spółkę z o. o.). Do tego jeszcze trzeba dodać opłacenie cła jeśli importujesz towar np. z Chin.

Widzisz, że posiadanie firmy jest niezbędne, aby rozliczyć się z podatków z państwem. Osoba fizyczna nie posiadająca działalności gospodarczej nie ma możliwości odprowadzenia tych podatków, dlatego potrzebna jest firma, jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG), Spółka z o.o., spółka LTD, LLC czy jeszcze inna forma działalności gospodarczej. Jaką formę wybrać i czym one się różnią między sobą opisuje w osobnym artykule.

Jakie numery będziesz potrzebować i gdzie się musisz zarejestrować

Chcąc sprzedawać na Amazonie i prowadząc firmę zarejestrowaną w Polsce, będziesz musieć na początku wyrobić sobie kilka numerów urzędowych, jeśli już te numery posiadasz to droga na Amazona przed Tobą otwarta.

  1. Numer VAT EU
  2. Numer EORI – jeśli chcesz sprowadzać towary spoza Unii Europejskiej
  3. Numer VAT DE, VAT GB, VAT CZ – zależnie od rynku na którym sprzedajesz, opisuje to niżej
  4. Rejestracja do LUCID, jeśli sprzedajesz w Niemczech

Numer VAT EU

Numer VAT EU czyli tak zwany VAT europejski, jeśli dokonujesz wymian towarów i usług z krajami na ternie Unii Europejskiej, to musisz się do takiego VATu zarejestrować.

Wystarczy udać się do Urzędu Skarbowego i złożyć deklarację VAT-R. Nadanie VATu Europejskiego trawa kilka dni. Nie jest to jakiś inny numer, tylko do Twojego numeru VAT dodawany jest symbol kraju w którym jest zarejestrowana firma, w Polsce to jest PL.

Jeśli posiadasz VAT EU, będziesz mógł odnaleźć swoje dane w bazie danych VIES link tutaj

Numer VAT EU jest Ci również potrzebny do rozliczeń z Amaznem.

Numer EORI

Jeśli chcesz sprowadzać towary z Chin, aby nimi handlować na Amazonie, będziesz potrzebować numeru EORI, aby przejść odprawę celną.

Rejestracja jest bezpłatna, a numer EORI który dostaniesz będzie się składać z liter PL, numeru NIP uzupełnionego pięcioma zerami (lub dla podmiotów posiadających 14-znakowy numer REGON, ostatnie 5 znaków numeru REGON), dla podmiotów z państw trzecich: liter PL, sekwencyjnego, unikalnego ciągu 14 cyfr ze znakiem Z na końcu.

Na nadanie numeru EORI oczekuje się zwykle do kilku dni. Wniosek o numer EORI należy złożyć na stronie: https://puesc.gov.pl/

Pod tym linkiem jest instrukcja jak poprawnie złożyć wniosek o numer EORI: https://puesc.gov.pl/eori

Jeśli posiadasz profil zaufany to całą procedurę możesz załatwić nie ruszając się z domu.

Jeśli nie będziesz sprowadzać towarów z poza Unii Europejskiej to wystarczy Ci numer VAT EU, nie musisz się rejestrować do numeru EORI.

Pod tym linkiem możesz sprawdzić numer EORI: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/eos/eori_validation.jsp?Lang=pl

Numer VAT DE, VAT GB, VAT CZ

Sprzedając poprzez model Amazon FBA, a co się z tym wiąże magazynując swój towar na terenie innego kraju niż Polska i wysłanie z magazynu zlokalizowanego poza granicami Polski należy rozliczać podatek VAT ma ternie tego kraju z którego prowadzona jest wysyłka.

Jeśli więc magazynujesz swój towar w magazynach Amazona na ternie Niemiec to musisz wyrobić sobie numer VAT DE i w Niemczech doprowadzać należny podatek VAT, Jeśli magazynujesz również w Czechach i Anglii to w tych krajach również musisz zarejestrować się do VATu.

Opcje magazynowania w modelu Amazon FBA opisałem w tym artykule: kliknij i przejdź do artykułu.

Rejestracja do LUCID

Jeśli chcesz sprzedawać na rynku niemieckim, to musisz zarejestrować się do tzw. LUCID. Jest to wymóg, który muszą spełnić sprzedający którzy wprowadzają opakowania na rynek niemiecki.

Niemcy stają się krajem coraz bardziej ECO i dlatego wprowadzili opłatę recyklingową, którą muszą uiścić firmy, które wprowadzają opakowania na rynek. Nie zarejestrowanie się do LUCID grozi karą nawet 200 tys. Euro.

Więcej o LUCID i jak się zarejestrować opiszę w osobnym artykule.

Scroll to Top