fbpx

FBA Fulfillment by Amazon magazynowanie towaru a płacenie VAT, Pan-European FBA

Jak już pisałem w artykułach, Amazon oferuje usługę która nazywa się Amazon FBA (Fulfillment by Amazon czyli magazynowanie towaru przez Amazon). Polega to na tym, że wysyłamy towar o magazynu Amazona, a on zajmuje się za nas obsługą logistyczną, wysyłką do klienta, zwrotami itp. Jeśli chcesz się o tym więcej dowiedzieć zapraszam do moich artykułów w których dokładnie to wyjaśniam.

Magazynując towar w innym kraju niż jest zarejestrowana firma i wysyłając stamtąd towar do klienta jesteśmy zobowiązani odprowadzać podatek VAT na terytorium tego kraju. O progach rejestracji pisałem w tym artykule.

Sprzedając na amazon.de mamy kilka dostępnych opcji magazynowania towaru, a co się z tym wiąże odprowadzania należnego podatku VAT.

Podział Amazon FBA ze względu na magazynowanie towaru i odprowadzanie VAT

Podział wygląda następująco:

  • European Fulfillment Network (EFN)
  • Expanded Fulfillment Network (Central Europe Programme)
  • Pan-European FBA

Wyjaśnię teraz co kryje się za tymi pojęciami.

European Fulfillment Network (EFN)

W tym modelu towar jest magazynowany tylko na terytorium Niemiec. Magazynując swój towar w tym modelu i posiadając firmę w Polsce, potrzebujemy zarejestrować się jedynie do VATu niemieckiego i tylko w Niemczech składać deklaracje VAT.

Udostępniać możemy towary klientom z całej europy, tzn. możemy swój towar sprzedawać na listingach na Amazonie w Anglii, Hiszpanii, Francji itd. jednak sprzedając do tych krajów będziemy ponosić większe opłaty związane z wysyłką towarów przez Amazon.

Nasze towary będą dostępne dla klienci posiadający Amazon Prime na terenie Niemiec i Austrii.

Dodatkowo do każdej sprzedaży Amazon doliczy nam 0,5 Euro.

Expanded Fulfillment Network (Central Europe Programme)

W tym modelu nasz towar jest magazynowany na terytorium Niemiec, Polski i Czech. W tych 3 krajach musimy zarejestrować się na VAT i go odprowadzać na podstawie tego z którego kraju został wysłany towar.

Zlecając wysyłkę do Amazona dostaniemy jeden magazyn na jakim mamy wysłać swój towar. Amazon sam będzie zarządzać naszym towarem i rozlokuje go w najlepszy dla siebie sposób. My z tego tytułu nie będziemy ponosić żadnych opłat. Są to tak zwane przesunięcia magazynowe, które później należy uwzględnić podczas naliczania podatku VAT.

Nasze towary będą dostępne dla klienci posiadający Amazon Prime na terenie Niemiec i Austrii.

Nie ponosimy dodatkowej opłaty 0,5 Euro od każdej wysyłki jak to było w modelu EFN.

Pan-European FBA- magazynowani w całej Europie

W tym modelu nasz towar jest magazynowany na terytorium w Niemiec, Polski, Czech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Mamy więc obowiązek rejestracji i odprowadzania VATu w tych 7 krajach. VAT odprowadzamy w tym kraju z którego został wysłany towar.

Tak samo jak w modelu EXN wysyłamy towar do jednego magazynu, a Amazon sam rozlokowuje go według swojej własnej polityki logistycznej. Należy również w tym przypadku pilnować przesunięć między magazynami, aby prawidłowo obliczyć VAT.

Nasze towary będą dostępne dla klientów posiadających Amazon Prime na terenie Niemiec i Austrii, Hiszpanii, Anglii, Francji oraz w niektórych kategoriach w Portugalii oraz Belgii.

Również w tym modelu nie ponosimy dodatkowej opłaty 0,5 Euro od każdej wysyłki jak to było w modelu EFN.

Mam nadzieję, że objaśniłem dokładnie czym różnią się poszczególne model magazynowania oferowane przez Amazon. Jeśli masz pytania pisz w komentarzach, chętnie na nie odpowiem.

Więcej informacji znajdziesz również na mojej grupie Facebookowej: https://mechanizmbiznesu.pl/blog/grupa

Co sprzedawać w Internecie?

Lista 7 Gorących kategorii produktów do sprzedaży w Internecie

Bezpłatny Trening na żywo

Jak rozkręcić Handel w Internecie?

Odbierz Bezpłatny Trening

Jak rozkręcić Handel w Internecie?

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ZACZEKAJ!

Zapisz się na szkolenie online na którym Piotr pokaże Ci jak zbudować Biznes na Amazonie

Zapisz się na szkolenie i nie przegap szansy na poznanie strategii na Stworzenie Międzynarodowego Biznesu Online.

Twoje dane są bezpieczne. Nigdy nie będziemy udostępniać, wypożyczać ani sprzedawać Twoich danych.