fbpx

Koncentracja na działaniu, potężna technika

Jak ważna jest koncentracja w życiu każdy chyba wie. Podam Ci dzisiaj fajną metodę dzięki której będziesz się lepiej koncentrować na działaniu, efektywniej wykorzystasz czas który przeznaczasz na zadania w ciągu dnia, czy to w pracy, czy realizując jakiś hobbystyczny projekt, czy nawet czytając książę. Ta technika pozwoli Ci być bardziej efektywnym poprzez całkowite skupianie na czynności z maksymalną koncentracją.

Jak się koncentrować na działaniu? 

Dotychczas prawdopodobnie jeśli zabierasz się za zrobienie czegoś nie planujesz dokładnie ile Ci to zajmie, mówię tutaj o dokładności co do minuty, bo na takiej chciałbym się właśnie skupić oraz nie zwracasz uwagi na otoczenie w jakim pracujesz, mam na myśli różnego rodzaju 'przeszkadzajki’ jak powiadomienia w telefonie, wiele zakładek w przeglądarce które skutecznie potrafią rozpraszać i odciągać uwagę od tego co masz zrobić, czy inne rzeczy które dzieją się w Twoim otoczeniu w momencie w którym pracujesz. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jak takie rzeczy potrafią rozpraszać i wydłużać realizacje zadania. A to wszystko się przekłada na to, że nie jesteś efektywny.
Jeśli czytasz moje artykuły to zakładam, że jesteś osobom która ma cele w życiu i każdego dnia realizuje postawione sobie zadania które permanentnie Cię do tego celu przybliżają. Każda więc chwila, każda minuta jest dla Ciebie ważna. Metoda która Ci przedstawię skupia się na maksymalnym wykorzystaniu każdej minuty w bloku przeznaczonym na pracę oraz na organizacji czasu potrzebnego na regeneracje pomiędzy kolejnymi zadaniami czy etapami zadania.
Metoda ta nazywa się Pomodoro, wymyślił ją pan Francesco Cirillo w latach 80 ubiegłego wieku, a sama nazwa pochodzi od minutnika kuchennego w kształcie pomidora. Niemniej jednak jest to metoda bardzo skuteczna jeśli chodzi o zarządzanie czasem, składa się z bloków w którym pracujesz oraz z bloków w których odpoczywasz, można w niej wyróżnić kilka kroków.

Jak sprawniej wykonywać codzienne obowiązki? 

Odpowiednie przygotowanie miejsca pracy

Na samym początku musisz zaplanować co chcesz zrobić, jakie zadanie masz do wykonania, kolejnym etapem jest ustawienie timera na 25 lub 50 minut (którą wersje wybrać opisuje poniżej), następnie przygotuj sobie środowisko do pracy, aby nic Cię nie rozpraszało, najlepiej wyłącz telefon żeby nie przychodziły żadne powiadomienia, wyłącz wszystkie zakładki w przeglądarce, programy w tle jeśli pracujesz na komputerze, wyłącz radio, aby nie rozpraszało wiadomościami itp.

Jak efektywnie pracować?

Gdy już masz wszystko przygotowane uruchom minutnik i wykonuj swoje zadanie aż usłyszysz sygnał informujący, że czas przeznaczony na zadanie upłynął. Teraz następuje czas na odpoczynek, który trwa 5 lub 10 minut, zależne od wersji, jest to czas przeznaczony na reset, relax, regenerację. W tym czasie możesz np. napić się wody, wstać od biurka i się przespacerować, zrobić kilka przysiadów czy podskoków. Następnie gdy przerwa się skończy nastawiasz timer na 25 lub 50 minut i zabierasz się za wykonywanie kolejnego zadania do momentu usłyszenia sygnału informującego o przerwie.

Dwie wersje Pomodoro

Tak jak wspominałem są dwie wersje Pomodoro, pierwsza składa się z 25 minutowych bloków w których pracujesz i 5 minut przerwy pomiędzy tymi blokami oraz 15 minut odpoczynku po 4 bloku. Czyli cykl wygląda tak: 25 min pracujesz, 5 minut przerwy, 25 min pracujesz, 5 minut przerwy, 25 min pracujesz, 5 minut przerwy, 25 min pracujesz, 15 minut przerwy (25 – 5 – 25 – 5 – 25 – 5 -25 – 15).
Druga wersja składa się z 50 minutowych bloków przeznaczonych na zadanie i przerw odpowiednio 10 i 30 minutowych, wygląda to następująco: 50 min pracujesz, 10 minut przerwy, 50 min pracujesz, 30 minut przerwy (50 – 10 – 50 -30).
Najlepiej samemu sobie dobierz wersje która najlepiej będzie Ci odpowiadać np. na podstawie wielkości zadań. Ja stosuje wersje 50 – 10 – 50 -30, planuję sobie zdania które zajmą mi 50 minut i przez ten czas całkowicie skupiam się na danej rzeczy, po tym czasie robię sobie 10 minut przerwy i zabieram się za kolejne zadanie. Po drugim zadaniu mam 30 minut przerwy, i wtedy przeważane idę na spacer żeby dotlenić swój umysł.
Takich cykli możesz sobie w ciągu dnia zrobić kilka. Dobierz odpowiedni interwał i przetestuj tą metodę przy realizacji swoich zadań, a spostrzeżeniami podziel się w komentarzach. Ma nadzieję, że od dzisiaj bedziesz widział jak każdego dnia być bardziej efektywnym.

Co sprzedawać w Internecie?

Lista 7 Gorących kategorii produktów do sprzedaży w Internecie

Bezpłatny Trening na żywo

Jak rozkręcić Handel w Internecie?

Odbierz Bezpłatny Trening

Jak rozkręcić Handel w Internecie?

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ZACZEKAJ!

Zapisz się na szkolenie online na którym Piotr pokaże Ci jak zbudować Biznes na Amazonie

Zapisz się na szkolenie i nie przegap szansy na poznanie strategii na Stworzenie Międzynarodowego Biznesu Online.

Twoje dane są bezpieczne. Nigdy nie będziemy udostępniać, wypożyczać ani sprzedawać Twoich danych.