fbpx

Plan dnia – jak go dobrze zrobić?

Planowanie dnia jest dobrą praktyką. Pomaga zapanować nad zadaniami jakie mamy do wykonania oraz przydzielić im odpowiedni priorytet jak i czas, kiedy się daną rzeczą zajmiemy w ciągu dnia. Jeśli odpowiednio zaplanujesz sobie dzień, to w każdej chwili będziesz wiedzieć co robić, dzięki czemu nie będziesz marnować czasu na zbędne rzeczy czy poszukiwanie zadań którymi w danym momencie trzeba się zająć. To już będzie zrobione podczas planowania. Będziesz mógł nawet zauważyć, iż bedziesz mieć więcej czasu w ciągu dnia, gdyż nie marnujesz go na zbędne sprawy oraz rozpraszanie, tylko wykonujesz zadnia które sobie zaplanowałeś.

Jak planować oraz ile czasu poświęcić na planowanie?

Dobrym nawykiem jest planowanie całego tygodnia w ten sposób, że wypisujesz sobie wszystko co chcesz w danym tygodniu zrobić. Taki ogólny zarys zadań na dany tydzień. Możesz taki tygodniowy plan robić w niedzielę wieczorem.  Kolejną rzeczą jest przydzielenie tych zadań do odpowiednich dni tygodnia. Możesz to zrobić w niedzielę jeśli wiesz którego dnia dana rzecz powinna być wykonana, lub planując kolejny dzień możesz się posiłkować listą którą sporządziłeś w niedzielę i wplatać zadania z tej listy w plan danego dnia.
Planując cały tydzień możesz na to potrzebować więcej czasu niż na planowanie dnia, gdyż wymaga to całościowego oglądu swoich obowiązków, planów i sposobów ich realizacji. Tak więc planowanie tygodnia może Ci zająć od 20 minut do nawet godziny jeśli będziesz skupiał się na szczegółach. Jeśli plan dnia czy tygodnia jest szczegółowy to jest to zarazem świetny plan działania. Na planowanie kolejnego dnia wystarczy jeśli poświęcisz 5 do 10 minut wieczorem i zapiszesz co masz do zrobienia, ile czasu dane zadanie zajmie oraz porę dnia kiedy będziesz to robić. Warto do każdego zadania przydzielić priorytet, dzięki któremu bedziesz wiedzieć jakie zadania musisz wykonać danego dania, a jakie możesz ewentualnie przełożyć na kolejny, jeśli Ci coś w ciągu dnia pilnego wypadnie. Dobry plan uwzględnia również zmianę planu, nadanie priorytetów świetnie Ci w tym pomoże.

Narzędzia do planowania

Najprostszym narzędziem jest zwykły zwykły notes, zeszyt w którym zapiszesz swoje zadnia. Możesz również wykorzystać terminarz papierowy gdzie masz podział na kolejne dni. Dobrym rozwiązaniem są również aplikacje mobilne czy zwykły kalendarz wbudowany w telefonie czy kalendarz google. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł podzielić cały dzień na bloki składające się z zadań do wykonania. Jeśli lubisz nowoczesne rozwiązania może Ci przypaść do gustu aplikacja Trello, w której w prostu sposób możesz robić notatki i łatwo nimi zarządzać.

Jak dzielić zadania?

Pamiętaj o zdrowym rozsądku podczas planowania, ta zasada jest najważniejsza. Nie upychaj na siłę zadań do swojego kalendarz tylko po to żebyś poczuł komfort psychiczny bazujący na produktywności. Jeśli zaplanujesz za dużo możesz odczuwać presję i poprzez to nie realizować zadań z należytą starannością, gdyż z tyłu głowy będziesz mieć myśl, że kolejne czekają. Dobrą praktyką jest wyznaczenie 3 najważniejszych zadań na dany dzień, z których jeśli je zrealizujesz będziesz zadowolony. Niech to będą zadania którym przyznałeś największy priorytet. Na nich oprzyj swój dzień.

Jak skutecznie realizować zaplanowane zadania?

Na moim blogu możesz znaleźć fantastyczną metodę, dzięki której Twoje efektywność wykonywanych zadań wzrośnie, mowa o metodzie pomodoro Tutaj link gdzie ją szczegółowo opisuję. Jeśli masz możliwość podzielenia swoich zadań na 50 minutowe bloki to świetnie się sprawdzi.
Mam nadzieję ze podana metody pozwolą Ci w łatwy i efektywny sposób zaplanować dzień, przez co będziesz osiągać więcej i podniesiesz jakość i komfort swojego życia.

Co sprzedawać w Internecie?

Lista 7 Gorących kategorii produktów do sprzedaży w Internecie

Bezpłatny Trening na żywo

Jak rozkręcić Handel w Internecie?

Odbierz Bezpłatny Trening

Jak rozkręcić Handel w Internecie?

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZACZEKAJ!

Zapisz się na szkolenie online na którym Piotr pokaże Ci jak zbudować Biznes na Amazonie

Zapisz się na szkolenie i nie przegap szansy na poznanie strategii na Stworzenie Międzynarodowego Biznesu Online.

Twoje dane są bezpieczne. Nigdy nie będziemy udostępniać, wypożyczać ani sprzedawać Twoich danych.